Dlaczego warto wybrać hybrydę?
Z roku na rok na naszych drogach przybywa samochodów o napędzie hybrydowym, choć wciąż im jeszcze daleko popularnością do pojazdów z tradycyjnymi silnikami. Coraz częściej za takim autem rozglądają się również firmy, które dostrzegają korzyści płynące z wyboru hybrydy i możliwość zoptymalizowania swojego wyniku finansowego.
To, co najbardziej może przekonać nabywcę do wyboru pojazdu hybrydowego, a w szczególności właściciela firmy czy osobę odpowiedzialną za flotę pojazdów, to przyszłe, ale dające się policzyć oszczędności z posiadania tego typu pojazdów. W przypadku jednego auta oszczędności może nie są na takim poziomie, by wpłynąć jakoś znacząco na wynik finansowy firmy, ale już przy kilkudziesięciu, kilkuset pojazdach potencjalne korzyści mogą robić wrażenie.
Dlatego też, chyba każda osoba odpowiedzialna za wybór i późniejsze zarządzanie flotą pojazdów firmowych w pierwszej kolejności chwyci za kalkulator i będzie starała się wyliczyć ewentualne oszczędności z tytułu zużytego paliwa. Hybrydy są jednak takimi dość specyficznymi pojazdami, że wynikające stąd oszczędności mogą się różnić w zależności od kilku czynników. Przede wszystkim autami o napędzie spalinowo-elektrycznym trzeba nauczyć się jeździć, by jak najczęściej korzystać z jednostki elektrycznej, a silnik spalinowy nie musiał pracować na najwyższych obrotach. Hybrydy, o czym warto pamiętać, zapewnią więcej oszczędności w ruchu miejskim, gdzie mają okazję częściej korzystać z pracy silnika elektrycznego, a baterie mają szansę się doładować. Różne będą też oszczędności w zależności od wielkości pojazdu. W przypadku małych miejskich aut są one nieznaczne, dlatego dość uboga jest oferta w tym segmencie (jedynie Toyota oferuje hybrydowego Yarisa). Więcej korzyści z tytułu mniejszego spalania uzyskamy wraz ze wzrostem masy samochodu i dlatego znacznie więcej hybrydowych modeli znajdziemy dziś w klasie kompaktowej i średniej, a także wśród SUV-ów.
Same zalety
W przypadku hybryd typu plug-in i ruchu miejskiego jest szansa, że na stacji benzynowej będziemy od święta. Wszystko zależy naturalnie od tego, czy nie pokonujemy jednorazowo więcej niż ok. 50 km (tyle wynoszą obecnie średnie zasięgi w trybie elektrycznym, ale maksymalny zasięg powoli się zwiększa) i czy mamy okazję, by na co dzień doładować akumulatory (np. w domowym garażu, bądź na firmowym parkingu).
Mniejsze spalanie to oczywiście mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Argument, który jest w stanie przekonać zapalonych ekologów, ale niestety w polskich realiach nie niosący za sobą żadnych korzyści materialnych.
Zasady działania hybrydy
Dwie powyższe zalety wynikają wprost z konstrukcji układu hybrydowego i zasady jego działania. Dołączenie do konwencjonalnej jednostki silnika elektrycznego sprawia, że sprawność takiego napędu wzrasta. Gdy silnik spalinowy nie jest maksymalnie obciążony, może ładować akumulatory niejako „na zapas”. Następnie w określonych warunkach silnik elektryczny będzie wspomagać jednostkę benzynową, która nie będzie wówczas maksymalnie wykorzystywana. Ważną zaletą układów hybrydowych jest możliwość odzyskiwania energii kinetycznej np. podczas hamowania, co nie tylko pozwoli doładować akumulatory, ale również zmniejszyć zużycie hamulców.
Wymierne korzyści posiadania hybrydy
Na wielu rynkach zachodniej Europy wybór ekologicznego auta, a do takich zaliczają się również pojazdy hybrydowe, to wymierne korzyści. Można liczyć na dopłaty przy ich zakupie i ulgi podczas rejestracji, niższa emisja CO2 przekłada się na mniejszy podatek drogowy, do tego dochodzą np. bezpłatne punkty ładowania energii, darmowe wjazdy do płatnych stref ruchu w centrach miast.
W Polsce brak jest niestety zintegrowanej polityki państwa, której celem miałoby być wsparcie rozwoju ekologicznych pojazdów. Ewentualne korzyści z posiadania hybryd są jedynie lokalnymi inicjatywami i niestety ich materialny aspekt jest dużo niższy albo wręcz żaden. Niektóre samorządy lokalne zezwalają właścicielom hybryd na wjazd do zamkniętych dla samochodów stref ruchu. Tańsze albo darmowe są opłaty parkingowe, w niektórych miastach można też korzystać z tzw. buspasów. Jak widać korzyści odniosą szczególnie ci, którzy poruszają się hybrydami głównie w miastach.
Choć samochody z napędem hybrydowym wydają się skomplikowanymi technologicznie konstrukcjami, to jednak w rzeczywistości pojazdy te w wielu elementach są prostsze w budowie od ich spalinowych rywali. Przede wszystkim nie posiadają niektórych podzespołów jak sprzęgło, rozrusznik, alternator, paski klinowe, czy dwumasa, których wymiana, w przypadku usterki, do najtańszych nie należy. Jeśli dodać do tego rzadziej wymieniane elementy układu hamulcowego, oznacza to nawet kilkutysięczne oszczędności w skali roku na przestrzeni kilku lat użytkowania hybrydy.
Jest jeszcze jeden aspekt, na który osoba fizyczna, kupująca nowy samochód, rzadko zwraca uwagę, ale jest on niezwykle ważny w procesie podjęcia decyzji zakupowych przez menedżerów flotowych. Chodzi o wartość rezydualną samochodów. Im jest ona większa, tym po wyższej cenie uda się odsprzedać auto po kilku latach użytkowania w firmie. Obecne na rynku pojazdy hybrydowe mają dość dobrą renomę i na rynku wtórnym cieszą się dość dużą popularnością. Przykładowo Toyota Prius ma jedną z najwyższych wartości rezydualnych w swojej klasie.
Częste korzystanie z silnika elektrycznego czy też wspomaganie przez niego pracy jednostki spalinowej sprawiają, że jazda hybrydą jest cichsza, a przez to bardziej komfortowa dla podróżujących.
Naturalnie na wybór hybrydy na samochód firmowy bardzo duży wpływ będzie miała również cena zakupu, która jeszcze jakiś czas temu była horrendalnie wysoka. Na szczęście dziś hybrydowe modele coraz częściej zbliżają się poziomem cen do ich benzynowych odpowiedników, zrównując się powoli pod tym względem z wersjami wysokoprężnymi.
Wybór samochodu hybrydowego może mieć jeszcze jedną zaletę, choć już całkowicie nieprzeliczalną na jakiekolwiek korzyści materialne. Posiadanie hybrydy może być traktowane w kategoriach swego rodzaju prestiżu, co może wpływać pozytywnie na reputację firmy. A o taką zawsze warto dbać.